Едва ли има някой, който е посетил Лондон и не е отишъл да разгледа емблематичния Шекспиров театър Глобус (Globe). Ето някои интересни факти, които са свързани с него и ще провокират любопитството Ви да го посетите:
Глобус не е първият театър в Лондон. Първият постоянен театър в Лондон бил наречен The Theatre, построен през 1576 г. от актьора Джеймс Бърбидж, чиито синове по-късно участват в създаването на Глобус.
Глобус е построен от рециклирани материали. Дървеният материал за него бил взет от стария The Theatre, който бил разглобен и пренесен през река Темза, за да бъде използван в новата конструкция.
Театърът имал само покрив над сцената и местата за по-богатите зрители, разположени на балконите. По-евтините места за публиката, известни като "groundlings", били разположени на двора пред сцената, където хората гледали на открито, дори при дъжд.
През времето на Шекспир жените нямали право да играят на сцената. Всички женски роли били изпълнявани от млади момчета или мъже. Това създавало забавни ситуации, особено когато пиесите съдържали сцени на романтика или флирт.
По време на представление на пиесата „Хенри VIII“ през 1613 г. театърът изгаря напълно, когато оръдие, използвано за специални ефекти, подпалва сламения покрив. По чудо никой не загива, а единственият пострадал зрител получава леки изгаряния и е "излекуван" с чаша бира.
През 1642 г. пуританите затворили всички театри в Лондон. Две години по-късно, през 1644 г., Глобус бил напълно разрушен, за да се направи място за жилищни сгради.
Сам Уонамейкър, американски актьор, водил кампания за възстановяването на Глобус и неговото наследство. Благодарение на неговите усилия, през 1997 г. е открит новият Глобус, който е модерен реплика на оригинала.
Билетите за Глобус са били доста евтини. Зрителите, които са стояли прави в двора, са плащали само 1 пенс, докато по-заможните са плащали до 6 пенса, за да седят на по-удобни места с по-добра видимост.
Акустиката в Глобус била специално проектирана така, че дори зрителите, намиращи се в най-отдалечените части на театъра, да могат да чуват актьорите ясно. Откритата конструкция и дървените материали спомагали за разпространението на звука.
Декорите в Глобус били минимални, ако въобще е имало такива. Театрите по онова време разчитали на костюми, реквизит и изкуството на думите, за да създадат въображаемите светове на пиесите. Сцената обикновено оставала "празна", а публиката се доверявала на своята фантазия.
Очакваме Ви в Pin Academy в курсовете и уроците за деца и възрастни по английски език, за да може със самочувствие да разберете увлекателната лекция на екскурзовода в Globe Theatre.