Блог
Васил Левски - безсмъртният герой на България
Датата 18 февруари ще остане в историята като деня, в който е обесен Васил Левски. Но за всички нас - българите Васил Левски ще остане като бесмъртния герой на България. Нека в днешната статия на учебен център Pin Academy да си припомним някои интресни факти от неговия живот:
- Прякорът Левски той получава по време на военни упражнения в Сърбия. Една от версиите е, че е направил лъвски скок над голяма пропаст, подготвена като капан за сраженията с турския гарнизон. Това, което се счита за по-достоверен факт е, че името му бива давано заради ловкостта и храбростта, която притежава още от детските си години.
- По време на цялата си дейност на революционер и организатор на българската национална революция, Левски използва огромно количество имена и прозвища. Най-известни сред тях са: Васил Иванов, Васил Левски (В. Левски), Васил Гинин, Дяконът, Дякон Игнатий, Дякон Левски, Апостола на свободата, Апостола и др.
- За кратко Васил Левски е бил преподавател в училището на карловското село Войнягово. И до днес там се носят легенди за излъчването на Левски и начинът, по който е повлиял за развитието на школото.
- В своята класна стая Апостола е преподавал на 19 деца. На стената са били закачени две дъски – на честта и на порицанието. На едната били записвани имената на послушните деца, а на другата – на непослушните.
- Васил Левски е бил голям любител на музиката. Сам споделял пред Христо Ботев и други съмишленици, че усещал особено силен трепет при изпълнението на Богородичния химн.
- Васил Левски се провиква „Боже, избави България“ секунди преди бурето под краката му да бъде избутано. Това са последните думи на Васил Иванов Кунчев и са свидетелствани по-късно от отец Тодор Митов.
- 16 години отнема, за да бъде построен паметникът на Васил Левски. Той се намира на метри от бесилото, на което е изпълнена присъдата и е сред първите паметници, създадени след Освобождението.
Източник: Интернет